Ostrzeżenie o zagrożeniu wynikającym z picia alkoholu metylowego

Główny Inspektor Sanitarny oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych OSTRZEGAJĄ

przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi i zwraca się z prośbą o informowanie użytkowników alkoholu o konsekwencjach picia alkoholu pochodzącego z nieznanego źródła.

 

Metanol (alkohol metylowy), CH3OH – organiczny związek chemiczny, najprostszy alkohol alifatyczny. Został odkryty w 1661 przez Roberta Boylea. METANOL  JEST  TRUJĄCY  DLA  CZŁOWIEKA

  • Metanol jest używany w zakładach przemysłowych jako rozpuszczalnik i surowiec do otrzymywania aldehydu mrówkowego, chlorku metylu, barwników.
  • Metanol jest silną trucizną, jest bezbarwny, łatwo rozpuszcza się w wodzie
  • Metanol używany jest jako rozpuszczalnik, stosowany jest jako paliwo lub składnik paliwa w silnikach spalinowych  oraz w produkcji materiałów wybuchowych.
  • Alkohol metylowy jest silną trucizną, 8-10 gramów (½ kieliszka do wódki)  powoduje ślepotę, 12-20 gramów – śmierć. Jest szczególnie niebezpieczny, gdyż łatwo go pomylić z alkoholem etylowym.
  • Metanol jest w alkoholu niewiadomego pochodzenia (np. zakupionym na bazarach), w płynach do spryskiwaczy, w denaturacie, w odmrażaczach do szyb, w rozpuszczalnikach.

 

Zatrucie alkoholem metylowym przypomina  upicie alkoholem spożywczym (etylowym). Następnie pojawiają się bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, silne bóle brzucha, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, zaburzenia widzenia, senność utrata przytomności.

 

W przypadku zatrucia alkoholem metylowym należy wezwać pogotowie ratunkowe.  Jeśli osoba zatruta jest przytomna należy wywołać u niej wymioty oraz  niezwłocznie skorzystać z pomocy medycznej.

Dokumenty do pobrania
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Instytut żywności i żywienia
Monitoring Jakości Sanitarnej Wody
Instytut Medycyny Pracy
Ministerstwo Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu ul. Krakowska 51
45-018 Opole
tel.:77 44-28-500 fax: 77 44-28-505 email:sekretariat@psseopole.pl czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:05